Republika Srbija
VIŠE JAVNO TUŽILAŠTVO U SMEDEREVU
Viši javni tužilac koji vodi istragu protiv Uroša Blažića: „Najteže je bilo pričati sa roditeljima ubijene dece, osetiti njihovu bol“

Stravični zločin u Mladenovcu u kojem je ubijeno 9 mladih, a ranjeno 12, eksplozija u zgradi u centru grada koju je izazvao jedan čovek…Više javno tužilaštvo u Smederevu u 2023. godini imalo je jedne od najtežih i najvećih istraga ikada u Srbiji, a tim povodom u prazničnom intervjuu za „Blic“ govorio je Ivan Konatar, glavni tužilac ovog tužilaštva.

Foto: Oliver Bunić / Ringier

 

U intervjuu za „Blic“ Ivan Konatar govorio je o specifičnosti istrage masovnog ubistva koje je počinio Uroš Blažić u maju ove godine, o dokazima koji su ključni protiv njega, ali i o važnosti smanjenja granice krivične odgovornosti u Srbiji.

Ove godine posebnu pažnju izazvale su istrage koje vodi Više javno tužilaštvo u Smederevu. Da li ste imali više slučajeva nego prethodnih godina i kako se nosite sa velikim prilivom predmeta?

– Obim posla Višeg javnog tužilaštva u Smederevu je izuzetno veliki. Ističem da područje mesne nadležnosti ovog tužilaštva obuhvata grad Smederevo i opštine Smederevska Palanka, Velika Plana i Kovin, na kojoj teritoriji živi populacija od preko 230.000 stanovnika. U ovoj godini, po različitim upisnicima, formirano je oko 2300 predmeta. Radi se o broju koji je približan prethodnoj godini, što međutim nije ključni pokazatelj obima posla. Ove godine vodili smo veoma složene i zahtevne istrage u nekoliko slučajeva, koje su iziskivale veliki profesionalni napor i zalaganje, što je u najvećoj meri uticalo na obim i intenzitet posla.

Koji slučaj iz karijere ćete pamtiti, šta je na vas ostavilo najveći utisak?

– U svojoj, sada već dvadesetogodišnjoj karijeri u tužilaštvu, radio sam na zaista velikom broju predmeta. Po pravilu, najveći utisak na nas tužioce ostavljaju slučajevi sa najtežim posledicama. Bez obzira što smo mi profesionalci, nekada je vrlo teško zadržati profesionalnu distancu, posebno kad su žrtve najtežih krivičnih dela maloletna lica, odnosno deca. Na mene

je u dosadašnjoj karijeri svakako najveći utisak ostavio aktuelni slučaj masovnog ubistva u Malom Orašju i Duboni, upravo zbog broja ubijenih lica i činjenice da se radi o veoma mladim osobama, od kojih su neki bili i maloletni.

Ove godine vodili ste istragu za masovno ubistvo u Malom Orašju i Duboni. Koliko je bio težak rad na ovoj istrazi?

– Istraga je bila veoma složena i komplikovana zbog razmera tragedije i većeg broja mesta na kojima su izvršena krivična dela i gde je pronađen izuzetno veliki broj tragova koje je trebalo obraditi. Ispitana su 62 lica u svojstvu svedoka i to najveći broj njih u prva dva meseca istrage. Pored toga, obavljeno je oko 60 različitih veštačenja, kao i preduzete druge brojne radnje u cilju utvrđivanja celokupnog činjeničnog stanja, čiji je rezultat podignuta optužnica.

Međutim, ono što je činilo najtežim rad na ovoj istrazi jeste činjenica da je bilo potrebno ispitati kao svedoke očeve i majke ubijenih osoba, one koji su izgubili svoju decu, svoje najmilije, osetiti sav njihov bol. Tokom celog trajanja istrage tužilaštvo je ulagalo maksimalne napore da svojim postupanjem i preduzimanjem radnji na koje je ovlašćeno zakonom, a posebno istupanjem u javnosti, na bilo koji način ne produbi njihovu patnju.

Koliko je obimna optužnica protiv Uroša Blažića, koji su to ključni dokazi protiv osumnjičenog za masovno ubistvo?

– Optužnica protiv okrivljenog Uroša B., njegovog oca i dvojice rođaka napisana je na 210 strana. Optužnica je veoma obimna imajući u vidu da je bilo potrebno detaljno činjenično opisati krivična dela koja se okrivljenim licima stavljaju na teret i sve navedeno obrazložiti. Kako su u istrazi preduzete brojne radnje, to je bilo neophodno sve to navesti, kao i dokaze na kojima se zasniva optužnica.

Imajući u vidu da je optužnica dostavljena sudu na odluku o potvrđivanju, od čega zavisi i početak suđenja, u ovom momentu ne mogu detaljnije objasniti ključne dokaze protiv ovog okrivljenog, kao i drugih okrivljenih lica. U svakom slučaju, tužilaštvo smatra da, između ostalog, odbrane okrivljenih, iskazi pojedinih ispitanih svedoka, kao i rezulatati brojnih sprovedenih veštačenja, pre svega obavljenih DNK veštačenja i pronađenih DNK tragova, izvršenih sudsko medicinskih, kao i balističkih veštačenja vatrenog oružja, eksplozivnih sredstava i municije, zajedno sa drugim prikupljenim i predloženim dokazima, na nivou opravdane sumnje, potvrđuju navode optužnice, ali će o tome odluku svakako doneti sud.

Foto: Oliver Bunić / Ringier

Postoji li nešto tokom istrage ovog zločina što vas je najviše šokiralo, iznenadilo?

– Vrlo je nezahvalno sada u ovom momentu, dok je optužnica u fazi donošenja odluke o potvrđivanju, iznositi lične stavove. Ono što mogu da kažem jeste da najviše zaprepašćuju razmere tragedije, da je bez ikakvog povoda, bezobzirno ubijeno devet mladih osoba, a da je još njih 12 ranjeno, većina sa veoma teškim povredama i trajnim posledicama.

Koliko je bilo specifično raditi na istrazi ovakvog zločina, imajući u vidu da se tako nešto nikada ranije nije dogodilo u Srbiji?

– Obimnost istrage i ogromno interesovanje javnosti učinile su ovu istragu drugačijom u odnosu na neke druge. Prethodno sam objasnio koliko je ispitano svedoka i obavljeno raznih veštačenja, kako balističkih, jer je trebalo veštačiti svaki komad oružja i svaki metak, zatim sudsko medicinskih, psihijatrijskih, fizičko hemijskih i drugih. Iako nekada period od šest meseci za istragu izgleda kao dug, to nije uvek slučaj, posebno u ovako složenim predmetima. Odmah na početku, sačinili smo plan istrage kako bi je okončali na vreme i prikupili sve neophodne dokaze.

Takođe, obzirom na interesovanje, ali i odijum javnosti prema okrivljenima, tužilaštvo je tokom cele istrage maksimalno vodilo računa o poštovanju pretpostavke nevinosti, što je ustavna i zakonska kategorija, uz istovremeno vođenje računa da ne dođe do dodatnog uznemirenja javnosti, a posebno produbljivanja bola porodica nastradalih.

Moram da istaknem da je tužilaštvo u istrazi imalo pomoć i podršku hijerarhijski nadređenih tužilaštava, kao i dobru saradnju sa Ministarstvom unutrašnjih poslova i drugim državnim organima i institucijama, što je doprinelo da istraga bude okončana na vreme.

Koliko je važna izmena Krivičnog zakonika kada je u pitanju smanjenje granice krivične odgovornosti, s obzirom na to da Blažiću preti 20 godina robije, jer je mlađi punoletnik?

– Svedoci smo činjenice da građani i javnost posle ove tragedije, kao i one koja sa dogodila u OŠ „Vladislav Ribnikar“ u Beogradu, postavljaju pitanja koja se tiču opravdanosti pojedinih zakonskih odredbi. Bez ikakve namere da prejudiciram bilo šta u daljim postupcima u ovim slučajevima, želim da iznesem svoj lični profesionalni stav koji se bazira na potrebi zakonodavne reforme koja bi, uključujući stručnu javnost, ozbiljno razmotrila pitanje starosne granice za mogućnost izricanja kazne doživotnog zatvora u situacijama kad je učinilac svestan svih svojih radnji i njihovih posledica, a pri tom sposoban da voljno odlučuje.

Isto tako je važno i pitanje donje starosne granice sposobnosti snošenja krivice kod maloletnika. Iako je naše trenutno zakonsko rešenje od 14 godina u skladu sa međunarodnim standardima i ima dugu tradiciju u našem zakonodavstvu, mišljenja sam da ga treba ozbiljno razmotriti. Komitet za prava deteta, kao međunarodno telo koje nadzire implementaciju Konvencije UN o pravima deteta, u jednom svom aktu predviđa, na primer, da minimalni uzrast za ovakvu odgovornost ne treba da bude ispod 12 godina, tako da bi i naše buduće zakonsko rešenje moglo da se kreće u tim okvirima.

Pored istrage masovnog ubistva imali ste i stravičnu eksploziju u centru grada. Kako je izgledao uviđaj na mestu gde svakog trenutka preti obrušavanje zgrade?

– To je još jedan događaj koji je uznemirio javnost u Smederevu, ali i šire. Na lice mesta sam izašao sa svojim saradnicima iz Višeg, kao i Osnovnog tužilaštva, a dežurni javni tužilac je zajedno sa pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova obavio uviđaj. Smatram da je uviđaj obavljen profesionalno i veoma kvalitetno obzirom na sve okolnosti. Na vreme je obezbeđeno lice mesta kako ne bi došlo do eventualnog obrušavanja delova zgrade i povređivanja prisutnih službenih lica, ali i građana, budući da se radi o zgradi u samom centru grada. Detonacija je bila izuzetno jaka, bezmalo se čula u celom Smederevu i oštećenja na celoj zgradi, koja ima nekoliko spratova, su bila ogromna. Tokom uviđaja je bilo potrebno osigurati bezbednost tužioca i pripadnika policije koji su bili na licu mesta jer je trebalo ući i proći kroz celokupnu zgradu obzirom da je mesto eksplozije bilo na poslednjem spratu.

Lice koje je aktiviralo eksploziv i čiji je identitet tokom istrage slučaja utvrđen, je nastradalo, povređena su još dva lica, ali imajući u vidu razmere detonacije i oštećenja na objektu, srećom još neko nije povređen ili smrtno stradao. Na osnovu izvršenih provera utvrđeno je da je sada pokojni, protiv koga ranije nisu podnošene bilo kakve krivične prijave, bio svojevremeno na ratištu u Hrvatskoj i da je bio u četi za minsko eksplozivna sredstva. Eksploziv je aktivirao na petom spratu, ispred ulaznih vrata stana koji je bio njegovo vlasništvo, a u kom su se u tom momentu nalazila povređena lica kojima je iznajmljivao stan.

Tužilaštvo u Smederevu radilo je istragu ubistva Stefana Filića u Velikoj Plani. Koliko ste zadovoljni ishodom ove istrage?

– Radi se o postupku za teško ubistvo koje se dogodilo 2020. godine u Velikoj Plani. Nakon sprovedene istrage, tužilaštvo je optužilo dva lica za ovo krivično delo izvršeno u saizvršilaštvu. Postupak je prvostepeno okončan tako što je okrivljenom N.B. izrečena kazna zatvora u trajanju od 18 godina, a okrivljenom M.P. kazna zatvora u trajanju od 15 godina. Više javno tužilaštvo u Smederevu je u završnoj reči tražilo da okrivljeni budu osuđeni na kazne zatvora u trajanju od po 20 godina, što je maksimalna propisana kazna obzirom da su u vreme izvršenja krivičnog dela okrivljeni bili mlađa punoletna lica, odnosno nisu imali navršenu 21 godinu života.

Na ovu presudu tužilaštvo se žalilo zbog ovakvih odluka o krivičnoj sankciji, a žalbe je uložila i odbrana. Imajući u vidu da je postupak u fazi odlučivanja po žalbama, u ovom momentu ne bih mogao da komentarišem postupak i dokaze koje je tužilaštvo prezentovalo u optužnici. Obzirom da je presuda već jednom ukidana, odlukom Apelacionog suda postupak će biti pravnosnažno okončan.

Čime ste zadovoljni u radu Višeg tužilaštva u vašem mandatu?

Foto: Oliver Bunić / Ringier

– Efikasnošću postupanja, odnosno brzinom i kvalitetom sprovođenja istraga, kao i donošenja odluka u predmetima po drugim upisnicima. Ono što bih posebno hteo da istaknem za skoro dve godine, koliko sam u mandatu ovde, jeste kvalitet sprovedenih istraga i zastupanja optužnih akata budući da smo u prošloj godini imali 96 procenata osuđujućih prvostepenih presuda, u ovoj se radi o gotovo identičnom procentu, dok smo, u zadnje dve godine, imali samo jednu pravnosnažnu oslobađajuću presudu.

Posebno bih ukazao na unapređenje odnosa tužilaštva prema građanima i javnosti, a kao rezultat toga je i veliko priznanje koje je ove godine, u kategoriji pravosudnih organa, dobilo Više javno tužilaštvo u Smederevu od strane Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, u oblasti unapređenja prava na slobodan pristup informacijama od javnog značaja.