Република Србија
ВИШЕ ЈАВНО ТУЖИЛАШТВО У СМЕДЕРЕВУ
Виши јавни тужилац који води истрагу против Уроша Блажића: „Најтеже је било причати са родитељима убијене деце, осетити њихову бол“

Стравични злочин у Младеновцу у којем је убијено 9 младих, а рањено 12, експлозија у згради у центру града коју је изазвао један човек…Више јавно тужилаштво у Смедереву у 2023. години имало је једне од најтежих и највећих истрага икада у Србији, а тим поводом у празничном интервјуу за „Блиц“ говорио је Иван Конатар, главни тужилац овог тужилаштва.

Foto: Oliver Bunić / Ringier

У интервјуу за „Блиц“ Иван Конатар говорио је о специфичности истраге масовног убиства које је починио Урош Блажић у мају ове године, о доказима који су кључни против њега, али и о важности смањења границе кривичне одговорности у Србији.

Ове године посебну пажњу изазвале су истраге које води Више јавно тужилаштво у Смедереву. Да ли сте имали више случајева него претходних година и како се носите са великим приливом предмета?

– Обим посла Вишег јавног тужилаштва у Смедереву је изузетно велики. Истичем да подручје месне надлежности овог тужилаштва обухвата град Смедерево и општине Смедеревска Паланка, Велика Плана и Ковин, на којој територији живи популација од преко 230.000 становника. У овој години, по различитим уписницима, формирано је око 2300 предмета. Ради се о броју који је приближан претходној години, што међутим није кључни показатељ обима посла. Ове године водили смо веома сложене и захтевне истраге у неколико случајева, које су изискивале велики професионални напор и залагање, што је у највећој мери утицало на обим и интензитет посла.

Који случај из каријере ћете памтити, шта је на вас оставило највећи утисак?

– У својој, сада већ двадесетогодишњој каријери у тужилаштву, радио сам на заиста великом броју предмета. По правилу, највећи утисак на нас тужиоце остављају случајеви са најтежим последицама. Без обзира што смо ми професионалци, некада је врло тешко задржати професионалну дистанцу, посебно кад су жртве најтежих кривичних дела малолетна лица, односно деца. На мене је у досадашњој каријери свакако највећи утисак оставио актуелни случај масовног убиства у Малом Орашју и Дубони, управо због броја убијених лица и чињенице да се ради о веома младим особама, од којих су неки били и малолетни.

Ове године водили сте истрагу за масовно убиство у Малом Орашју и Дубони. Колико је био тежак рад на овој истрази?

– Истрага је била веома сложена и компликована због размера трагедије и већег броја места на којима су извршена кривична дела и где је пронађен изузетно велики број трагова које је требало обрадити. Испитана су 62 лица у својству сведока и то највећи број њих у прва два месеца истраге. Поред тога, обављено је око 60 различитих вештачења, као и предузете друге бројне радње у циљу утврђивања целокупног чињеничног стања, чији је резултат подигнута оптужница.

Међутим, оно што је чинило најтежим рад на овој истрази јесте чињеница да је било потребно испитати као сведоке очеве и мајке убијених особа, оне који су изгубили своју децу, своје најмилије, осетити сав њихов бол. Током целог трајања истраге тужилаштво је улагало максималне напоре да својим поступањем и предузимањем радњи на које је овлашћено законом, а посебно иступањем у јавности, на било који начин не продуби њихову патњу.

Колико је обимна оптужница против Уроша Блажића, који су то кључни докази против осумњиченог за масовно убиство?

– Оптужница против окривљеног Уроша Б., његовог оца и двојице рођака написана је на 210 страна. Оптужница је веома обимна имајући у виду да је било потребно детаљно чињенично описати кривична дела која се окривљеним лицима стављају на терет и све наведено образложити. Како су у истрази предузете бројне радње, то је било неопходно све то навести, као и доказе на којима се заснива оптужница.

Имајући у виду да је оптужница достављена суду на одлуку о потврђивању, од чега зависи и почетак суђења, у овом моменту не могу детаљније објаснити кључне доказе против овог окривљеног, као и других окривљених лица. У сваком случају, тужилаштво сматра да, између осталог, одбране окривљених, искази појединих испитаних сведока, као и резулатати бројних спроведених вештачења, пре свега обављених ДНК вештачења и пронађених ДНК трагова, извршених судско медицинских, као и балистичких вештачења ватреног оружја, експлозивних средстава и муниције, заједно са другим прикупљеним и предложеним доказима, на нивоу оправдане сумње, потврђују наводе оптужнице, али ће о томе одлуку свакако донети суд.

Foto: Oliver Bunić / Ringier

Постоји ли нешто током истраге овог злочина што вас је највише шокирало, изненадило?

– Врло је незахвално сада у овом моменту, док је оптужница у фази доношења одлуке о потврђивању, износити личне ставове. Оно што могу да кажем јесте да највише запрепашћују размере трагедије, да је без икаквог повода, безобзирно убијено девет младих особа, а да је још њих 12 рањено, већина са веома тешким повредама и трајним последицама.

Колико је било специфично радити на истрази оваквог злочина, имајући у виду да се тако нешто никада раније није догодило у Србији?

– Обимност истраге и огромно интересовање јавности учиниле су ову истрагу другачијом у односу на неке друге. Претходно сам објаснио колико је испитано сведока и обављено разних вештачења, како балистичких, јер је требало вештачити сваки комад оружја и сваки метак, затим судско медицинских, психијатријских, физичко хемијских и других. Иако некада период од шест месеци за истрагу изгледа као дуг, то није увек случај, посебно у овако сложеним предметима. Одмах на почетку, сачинили смо план истраге како би је окончали на време и прикупили све неопходне доказе.

Такође, обзиром на интересовање, али и одијум јавности према окривљенима, тужилаштво је током целе истраге максимално водило рачуна о поштовању претпоставке невиности, што је уставна и законска категорија, уз истовремено вођење рачуна да не дође до додатног узнемирења јавности, а посебно продубљивања бола породица настрадалих.

Морам да истакнем да је тужилаштво у истрази имало помоћ и подршку хијерархијски надређених тужилаштава, као и добру сарадњу са Министарством унутрашњих послова и другим државним органима и институцијама, што је допринело да истрага буде окончана на време.

Колико је важна измена Кривичног законика када је у питању смањење границе кривичне одговорности, с обзиром на то да Блажићу прети 20 година робије, јер је млађи пунолетник?

– Сведоци смо чињенице да грађани и јавност после ове трагедије, као и оне која са догодила у ОШ „Владислав Рибникар“ у Београду, постављају питања која се тичу оправданости појединих законских одредби. Без икакве намере да прејудицирам било шта у даљим поступцима у овим случајевима, желим да изнесем свој лични професионални став који се базира на потреби законодавне реформе која би, укључујући стручну јавност, озбиљно размотрила питање старосне границе за могућност изрицања казне доживотног затвора у ситуацијама кад је учинилац свестан свих својих радњи и њихових последица, а при том способан да вољно одлучује.

Исто тако је важно и питање доње старосне границе способности сношења кривице код малолетника. Иако је наше тренутно законско решење од 14 година у складу са међународним стандардима и има дугу традицију у нашем законодавству, мишљења сам да га треба озбиљно размотрити. Комитет за права детета, као међународно тело које надзире имплементацију Конвенције УН о правима детета, у једном свом акту предвиђа, на пример, да минимални узраст за овакву одговорност не треба да буде испод 12 година, тако да би и наше будуће законско решење могло да се креће у тим оквирима.

Поред истраге масовног убиства имали сте и стравичну експлозију у центру града. Како је изгледао увиђај на месту где сваког тренутка прети обрушавање зграде?

– То је још један догађај који је узнемирио јавност у Смедереву, али и шире. На лице места сам изашао са својим сарадницима из Вишег, као и Основног тужилаштва, а дежурни јавни тужилац је заједно са припадницима Министарства унутрашњих послова обавио увиђај. Сматрам да је увиђај обављен професионално и веома квалитетно обзиром на све околности. На време је обезбеђено лице места како не би дошло до евентуалног обрушавања делова зграде и повређивања присутних службених лица, али и грађана, будући да се ради о згради у самом центру града. Детонација је била изузетно јака, безмало се чула у целом Смедереву и оштећења на целој згради, која има неколико спратова, су била огромна. Током увиђаја је било потребно осигурати безбедност тужиоца и припадника полиције који су били на лицу места јер је требало ући и проћи кроз целокупну зграду обзиром да је место експлозије било на последњем спрату.

Лице које је активирало експлозив и чији је идентитет током истраге случаја утврђен, је настрадало, повређена су још два лица, али имајући у виду размере детонације и оштећења на објекту, срећом још неко није повређен или смртно страдао. На основу извршених провера утврђено је да је сада покојни, против кога раније нису подношене било какве кривичне пријаве, био својевремено на ратишту у Хрватској и да је био у чети за минско експлозивна средства. Експлозив је активирао на петом спрату, испред улазних врата стана који је био његово власништво, а у ком су се у том моменту налазила повређена лица којима је изнајмљивао стан.

Тужилаштво у Смедереву радило је истрагу убиства Стефана Филића у Великој Плани. Колико сте задовољни исходом ове истраге?

– Ради се о поступку за тешко убиство које се догодило 2020. године у Великој Плани. Након спроведене истраге, тужилаштво је оптужило два лица за ово кривично дело извршено у саизвршилаштву. Поступак је првостепено окончан тако што је окривљеном Н.Б. изречена казна затвора у трајању од 18 година, а окривљеном М.П. казна затвора у трајању од 15 година. Више јавно тужилаштво у Смедереву је у завршној речи тражило да окривљени буду осуђени на казне затвора у трајању од по 20 година, што је максимална прописана казна обзиром да су у време извршења кривичног дела окривљени били млађа пунолетна лица, односно нису имали навршену 21 годину живота.

На ову пресуду тужилаштво се жалило због оваквих одлука о кривичној санкцији, а жалбе је уложила и одбрана. Имајући у виду да је поступак у фази одлучивања по жалбама, у овом моменту не бих могао да коментаришем поступак и доказе које је тужилаштво презентовало у оптужници. Обзиром да је пресуда већ једном укидана, одлуком Апелационог суда поступак ће бити правноснажно окончан.

 

Чиме сте задовољни у раду Вишег тужилаштва у вашем мандату?

Foto: Oliver Bunić / Ringier

– Ефикасношћу поступања, односно брзином и квалитетом спровођења истрага, као и доношења одлука у предметима по другим уписницима. Оно што бих посебно хтео да истакнем за скоро две године, колико сам у мандату овде, јесте квалитет спроведених истрага и заступања оптужних аката будући да смо у прошлој години имали 96 процената осуђујућих првостепених пресуда, у овој се ради о готово идентичном проценту, док смо, у задње две године, имали само једну правноснажну ослобађајућу пресуду.

Посебно бих указао на унапређење односа тужилаштва према грађанима и јавности, а као резултат тога је и велико признање које је ове године, у категорији правосудних органа, добило Више јавно тужилаштво у Смедереву од стране Повереника за информације од јавног значаја и заштиту података о личности, у области унапређења права на слободан приступ информацијама од јавног значаја.